Vojtěch Cinybulk
(1915-1994)
Grafik, loutkář pedagog. Více o něm zde: magic-exlibris.webgarden.cz/rubriky/dalsi-autori-a-i/cinybulk-vojtech
Více o něm též článek pod těmito ukázkami z jeho díla.
Svatí Vojtěch a Václav na exlibris pro Marii Mazáčovou.
Svatá Barbora a svatý Ambrož.
Madona s dítětem na exlibris pro Jaroslava Lohynského.
Krásné exlibris pro moji tetu, pí Jiřinku Hlinovskou z Tábora a na Houdkovicích.
Vojtěch Cinybulk: Grafika je pro mě smyslem života
Podzim začínal barvit listí na stromech a do ateliéru Vojtěcha Cinybulka se navracel klid a tvůrčí pohoda narušená četnými gratulanty a větším množstvím korespondence než bývá běžné. Sedmdesátka si zasloužila oslavu. Životní jubileum umělce dalo jeho četným přátelům příležitost vyslovit jedno z nejprostších, ale nejobsažnějších slov — děkuji. Děkuji za radost, za krásu, za pocit štěstí . . .
Sedmdesát let života člověka, jehož posláním se stalo umění, představuje nepřebernou zásobu pocitů, prožitků a zkušeností. Jaké jsou, čím jsou okořeněny, že jejich výsledkem je osobitý výtvarný projev? Nemusel jsem Vojtěcha Cinybulka příliš vyzývat к tomu, aby se ohlédl nazpět. Začal jsem vlastně vzpomínat sám. Na to, jak jsme v jednom podkrkonošském městě zhruba před třiceti lety hráli s partou kluků a holek loutkové divadlo, a nejúspěšnější hrou bylo Zmoudření ševče Fanfrnocha od V. Cinybulka. Viděla ji snad celá čtvrť a i honorář byl nebývalý, dvacet korun. Nosy se nám bořily do dortů a limonádu jsme pili z láhve ... Mezi loutkami v ateliéru Vojtěcha Cinybulka se mi ta vzpomínka vrátila, a je hezká. Vzpomínky vlastně bývají ještě půvabnější než skutečnost.
„Dětství jsem prožil na Malé Straně v Praze," začal vyprávět umělec a podle zabarvení jeho hlasu jsem cítil, že se vrací do míst a časů mu velice drahých. „Bydleli jsme v těsném bytě bez příslušenství, v typickém domě s pavlačemi. Z oken bylo vidět tmavou vysokou zeď klášterní zahrady. Proto byly pro mě tolik vzácné úniky ven. Na slunce, na rozkvetlý Petřín, Hrad, s pohledem na lesknoucí se střechy po dešti. Největším zážitkem byla návštěva loutkového divadla v malostranském Sokole. Otec v něm hrál a brával mě často na zkoušky i představení. Znal jsem většinu her tehdejšího repertoáru. Divadlo jsem měl i doma, a tak jsem reprízoval, co mě zaujalo na „velké" scéně. V dospělosti se záliba změnila v povolání. Seznámil jsem se s Josefem Skupou a pracoval pro něho jako výtvarník. Psal jsem také hry. Po válce jsem se zúčastnil zakládání stálých loutkových divadel. Navazovali jsme na velkou loutkářskou tradici v Čechách, ale bez profesionálních loutkoherců nešlo hned dosáhnout vysoké úrovně. Potřebovali jsme si je vychovat. S Josefem Skupou a několika dalšími nadšenci jsme otevřeli loutkářskou katedru na divadelní fakultě AMU. Skupa byl jejím vedoucím, já jeho zástupcem."
Vojtěch Cinybulk zůstal loutkářské škole věrný až do konce šedesátých let, kdy u něho převážila další láska — grafika. „Zbývalo mi na ni málo času. Cítil jsem, že ji zanedbávám, a tak jsem jí to chtěl vynahradit." Loutky a grafika. Nikdy nestály proti sobě. Tyto lásky nepoznaly žárlivost, vždy se však navzájem ovlivňovaly. I proto také první Cinybulkovy grafické pokusy měly za námět loutky. Začínal škrabací technikou, jí také v roce 1943 vytvořil první exlibris. „V roce 1946 mně půjčil profesor Šváb rydlo a já mohl do dřeva vyrýt první práci. Byla to novoročenka. Na dřevoryt jsem se pak záměrně soustředil a považuji ho za techniku technik. A proč se tolik věnuji exlibris? Zpočátku to bylo i proto, že jsem si na něm mohl vyzkoušet různé techniky, ale později jsem si stále víc a víc uvědomoval, že mám možnost na malé ploše vypovědět hodně nejen o sobě, ale i o charakteru objednatele. Navíc, když se dílo podaří, udělat ještě radost četným sběatelům u nás doma i v zahraničí."
Lístky Vojtěcha Cinybulka patří ve sbírkách к nejvíce ceněným. A je jedno, jde-li o dřevoryty nebo litografie, kterým se začal věnovat v šedesátých letech, Jeho loutky nás vracejí do pohádkového světa dětství, hledáme v něm harmonii. Poezii, která vyvěrá z nejširších citů, a díky Cinybulkovým Kašpárkům, Honzům, vodníkům i čertům mnohé z toho nacházíme. Ale nejen marionety, javajky či maňásky jsou typickými náměty. Známý je i jeho soubor s postavami ze Shakespearových her, který vydal pro své členy kroužek sběratelů v Antverpách. Autor se věnuje i portrétům. Vytvořil celou galerii od starořeckých dramatiků přes Shakespeara, Čechova, Vrchlického, Dýka až po herce Průchu, Wericha a další. Oblíbeným námětem jsou také postavy ze světových dramat: Orfeus, Hamlet, Harlekýn, antické masky ...
Vojtěch Cinybulk bere do ruky nevelký špalíček. Dělá tak s neskrývanou něhou a i hlas ztišil. Pociťuji výjimečnost okamžiku, v němž se sešly materiál, který po desetiletí utvářela příroda, a člověk, tvůrce, jenž zhruba stejnou dobu sbíral zkušenosti a vytvářel si názor na život, aby se v příštích dnech a týdnech „zhmotnil" v uměleckém díle.
Vojtěch Cinybulk rozeslal ze svého ateliéru radosti, která se rovná 859 lístkům exlibris a 498 novoročenek a další příležitostné grafiky. Kromě toho je autorem četných volných grafických listů. Trošku mě překvapila pečlivost, s níž si umělec eviduje své práce. „Mám na to sešit a v něm najdete všechno. Zatím poslední zápis je z 22. září 1985. Dělal jsem tehdy náčrt exlibris pro knihaře Jelínka." V hlase V. Cinybulka jsem vycítil stesk po práci. К rydlům se v posledních týdnech příliš nedostal. Zeptal jsem se tedy ještě na to, na co jsem po dvou hodinách pobytu v ateliéru V. Cinybulka už stejně tušil odpověď. — Co je pro vás nejdůležitější? „Kontakt s lidmi, zdraví a práce. To jsou sloupy, na nichž stojí můž život. Jeho smyslem se pro mě stala grafika." Vladimír Sůva
Vyšlo in: Zprávy Spolku sběratelů a přátel exlibris, č. 4/1985
Od roku 1995 jsem členem Společnosti přátel Zdeňka Buriana. Tento malíř mne fascinuje již od mých dětských let.
Od roku 2013 jsem členem Českého sdružení přátel betlémů.
Od roku 2004 jsem členem spolku HADASA Tábor na obnovu života, památek a odkazu táborských Židů.
Od roku 2014 jsem členem Spolku sběratelů a přátel exlibris:
Od roku 1995 jsem členem Sdružení přátel Jaroslava Foglara: